Renta wdowia już za kilka dni. Ponad 120 tys. wniosków w KRUS
Renta wdowia to możliwość jednoczesnego pobierania, np. 100 proc. świadczenia własnego oraz 15 proc. świadczenia przysługującego po zmarłym małżonku lub odwrotnie.
Jeden lub dwa przelewy
Jeżeli uprawniony jesteś np.: do emerytury i renty rodzinnej z KRUS, to wypłatę renty wdowiej otrzymasz z KRUS – jednym przelewem/przekazem.
Jeżeli natomiast uprawniony jesteś do świadczenia w KRUS i innego organu emerytalnego/rentowego (np. ZUS, ZER MSWiA, WBE), otrzymasz dwa przelewy/przekazy – jeden z KRUS, a drugi z innego organu. Z każdego organu otrzymasz również informację na temat świadczeń wypłacanych przez ten organ.
Do końca lipca
Osoby, które do tej pory nie złożyły wniosku o rentę wdowią, a chciałyby otrzymać prawo do renty wdowiej od lipca tego roku, powinny złożyć wniosek najpóźniej do końca lipca.
W przypadku wniosków złożonych po tym terminie prawo do renty wdowiej ustalane będzie tak jak dotychczas od dnia spełnienia wszystkich warunków, jednak nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.
Jednocześnie dwa świadczenia
Od 1 stycznia można składać wnioski o wypłatę świadczeń w zbiegu, co oznacza prawo do jednoczesnego otrzymywania co najmniej dwóch świadczeń. W przypadku tzw. renty wdowiej to jednoczesna wypłata renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz własnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jedno ze świadczeń składających się na rentę wdowią będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części – 15 proc. od 1 lipca do 31 grudnia 2026, a od 1 stycznia 2027 – 25 proc.
Wszelkie informacje związane z rentą wdowią można uzyskać, dzwoniąc na infolinię KRUS w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 14.00 pod numer telefonu: 22 592 66 40.